הר הביטוח – לדעת את כל מה שצריך על הביטוחים שרכשתם

בניגוד למוצרים פיזיים שאתם קונים במהלך השנים כמו ביגוד או מכשירי חשמל, למוצרים פיננסיים אין מוחשיות ורבים הם האנשים שרוכשים ביטוחים שונים, מבלי לדעת על מה בדיוק הם משלמים, וללא ירידה לפרטים לגבי המוצר שקנו. יוזמת הר הביטוח נולדה על מנת למקסם את המודעות של האזרחים בישראל לגבי הביטוחים שלהם, ולאפשר להם לבצע "חישוב מסלול מחדש" לגביהם, לייעל את השימוש בביטוח וכך גם להפוך אותו לכלכלי יותר.

מיהו קהל היעד של יוזמת הר הביטוח?

מי שרכש פוליסת ביטוח מכל סוג שהוא – ביטוח חיים, בריאות, ביטוח מקיף וכדומה – פעמים רבות לא יודע לעומק מה היא כוללת באמת. כאשר מדובר בפוליסות שיש לחדש אחת לשנה כגון ביטוח לרכב – הטעויות הן פחות שכיחות: הצורך בביצוע חשיבה מחודשת לגבי מסלול הפוליסה הופך לתדיר יחסית, במיוחד עבור מי שמחליף את סוג הרכב שלו אחת לזמן מה, או שהנהגים העושים שימוש ברכב מתחלפים או מתבגרים ומגיעים לרף גיל חדש מבחינת הביטוח.

במקרים של ביטוחים מסוגים אחרים כמו ביטוחי בריאות וחיים, לרוב אין מדובר במוצר ש"פוגשים אותו" הרבה, ורבים פשוט מניחים שעצם העובדה שקנו כזה ביטוח היא מספיקה. אותם אנשים לא מעלים על דעתם, כי ייתכן שבחלוף השנים ועם השינויים הטבעיים המתרחשים במצב המשפחתי, או בבריאות האישית – המסלול שנרכש בעבר כבר אינו מספק ומכסה את הנדרש. לעיתים הביטוח פשוט הופך עם הזמן לפחות כדאי מבחינה כלכלית ולכן כדאי לשנותו, מבלי להפחית באפקטיביות וביעילות שלו בשעת הצורך.

הר הביטוח לדעת

כיצד מתבצע איתור הביטוחים?

החיפוש מתבצע און ליין על ידי מערכת מקוונת ומתוחכמת מטעם משרד האוצר, הנקראת "הר הביטוח", ומהווה למעשה מנוע לאיתור הביטוחים הספציפיים של כל אחד מאתנו. אין מדובר בסכנה ממשית מבחינת אבטחת המידע, כיוון שהמערכת מספקת אך ורק אינפורמציה ראשונית ובסיסית לגבי הביטוחים הקיימים אצל המחפש, וכאשר ברצונו להמשיך ולפעול על מנת לייעל ולשדרג את מסלולי הביטוח שברשותו, או לבטלם – עליו לפנות  ישירות אל המוסד שממנו רכש את הפוליסה.

חשוב להבין כי ניתן בהחלט לסייע, למשל, לבני משפחה המתקשים לבצע את החיפוש בעצמם. כל מה שתצטרכו לעשות זה לקבל מהם את מספר תעודת הזהות וכמה פרטים נוספים, ולהקלידם לתוך המערכת. עם זאת, מעבר לבדיקה ראשונית אין ביכולתכם לקבל מידע מעמיק ואישי יותר, ולצורך כך יהיה צורך בפנייה ישירה של הקרוב שלכם אל המוסד האמור.

מה ניתן לעשות עם המידע והאם זה משתלם?

לאחר ביצוע הבדיקות באמצעות מערכת הר הביטוח, ובהנחה כי מצאתם, לדוגמה, ביטוח מקיף לעסק או ביטוח חיים שנרכש מזמן – תוכלו לערוך בדיקה ולבחון האם הפוליסה שנקנתה אז, תואמת את צרכיכם כיום, והאם היא נדרשת לכם בכלל. במידה ולא, ההמלצה היא לשנות את המסלול או לבטלו כליל, ובכך לחסוך הרבה מאוד כסף.